Fenerbahçe Ülker - Önce ve Sonra

15 Kasım 2010 Pazartesi

Biraz geriye gidelim, 1 yıl önceye. 3 Aralık 2009, Barcelona 89-55 Fenerbahçe Ülker... 11 Kasım 2009, Fenerbahçe Ülker 83-87 Montepaschi Siena.. Ve yaklaşık seyirci 1000'in altında. Bugün ise tablo çok farklı. Fenerbahçe Ülker 4'te 4 yaparak inanılmaz bir seri yakaladı ve şu anda Euroleague'in namağlup tek takımı durumunda. Geçen hafta deplasmandaki Barcelona galibiyetinin ardından bu hafta da Siena'yı yaklaşık 15 bin kişinin önünde 13 sayı farkla yenmeyi başardı.

Takıma bu yıl dahil olan oyuncular Kaya Peker, Marko Tomas ve Lavrinovic. Bütün bu tabloyu baştan aşağı değiştirenin sadece bu oyuncuların katkısı desek komik olurdu herhalde. Geçen seneye göre farkı yaratan en büyük faktörler hiç şüphe yok ki takımın başındaki iki basketbol adamı. İlk olarak Aydın Örs'ten bahsetmek gerek. Aydın Örs'le istenilmeyen bir vedanın ardından onu tekrar basketbol için kafa yorarken görmek hem Fenerbahçelileri hem de gerçek basketseverleri çok mutlu etti. Fenerbahçe Basketbol Şube Sorumlusu olarak tekrar göreve başlayan Aydın Örs, takımın malzemecisinden en asi adamı Mirsad'a kadar herkese takım disiplini kazandırması, motivasyon sağlaması ve özgüven aşılaması sayabileceğim en önemli katkıları. Daha detaylı ve yakından bir Aydın Örs yazısı için buyrun.

Ve diğer faktör ise Avrupa'nın en iyi koçları arasında sayabileceğimiz Neven Spahija. Fenerbahçe'nin sezon başında Aydın Örs tercihinden sonraki ikinci başarılı tercihi oldu Spahija'nın gelişi. Spahija'nın gelişiyle birlikte özellikle önemli maçlarda savaşan, 40 dakika boyunca savunma yapmaya çalışan ve hücumda her topun kıymetini bilen bir Fenerbahçe izlemeye başladık. Bunun dışında maç sırasında oyuna sürekli müdahale eden, oyuncularını azarlayarak veya kutlayarak motive etmeye çalışan bir koç Spahija. Özellikle çoğu pozisyon sonrası takımın liderliğini emanet ettiği Roko Ukic'i yanına çağırarak onunla sürekli diyalog halinde olduğunu görüyoruz. Son olarak hem rotasyonun genişliğinden hem de koçun iyi oynayanı sahada tutmasıyla birlikte skor dağılımının da dengeli olması Spahija'nın Fenerbahçe'ye dışardan bakıldığında kattığı olumlu taraflar.

Fenerbahçe Ülker'in aldığı galibiyetlerle çok iyi bir rüzgar yakaladığı ortada. Ama asıl önemli olan bunu devam ettirebilmek. Bunu da devam ettirecek rotasyona sahipler. Engin Atsür'ün de sakatlıktan dönmesiyle birlikte guard pozisyonunda da artık 40 dakika boyunca iyi katkı alacaklar. Grupta kazanılacak birincilik onlara Top 16'da çok iyi bir avantaj sağlayacak ve Final Four'a giden yolu çok rahatlatacaklar. Umarım her şey istenildiği gibi olur. Başarılar Fenerbahçe Ülker!

0 yorum:

Yorum Gönder